Pęczki czyli sposób organizacji nici
Choć mulina dołączana do zestawów w pęczkach spotykana jest bardzo rzadko, warto o tym wiedzieć, by nie rezygnować ze wzoru, który przypadł nam do gustu, tylko z obawy, że nie poradzimy sobie z samodzielnym posortowaniem nici.
To naprawdę nie jest trudne, co też udowodnimy ;-)
No to zaczynamy!
Nici powiązane w pęczki wyglądają tak:
Pierwsze wrażenie, że przypasowanie nici do ich nazwy i właściwego symbolu będzie trudne lub wręcz niemożliwe jest błędne. Każdy pęczek posiada w instrukcji swoją legendę z ilością pasemek nici poszczególnych kolorów w danym pęczku oraz ich kodem. W jednym zestawie nie ma dwóch pęczków o takiej samej ilości nitek, co obok nazwy barwy pozwala rozróżnić pęczki, a w nich nici poszczególnych kolorów .
Poszczególne kolory nici oddzielamy od pęczka (zwracając uwagę na kolor i ilość pasm) i nawijamy na kartonik * lub przewlekamy przez sorter. Numer nici (kod) zapisujemy na tymże kartoniku lub nad oczkiem sortera danej nici. Analogicznie postępujemy ze wszystkimi pęczkami i nićmi.
Nasza rada: w pierwszej kolejności najlepiej jest identyfikować w pęczku nici o wyraźnym kolorze, nie budzącym wątpliwości odcieniu, np. biały, czarny, złoty, najciemniejszy czerwony itp.
Organizacja nici na sorterze.
Organizacja nici na plastikowej bobince.
Organizacja nici na własnoręcznie zrobionym papierowym kartoniku.
Powyższe przykłady organizacji nici są propozycją. Inwencja twórcza w tym zakresie jest nieograniczona. Można np. nawijać na szpatułki, sortować w woreczki czy koperty z odpowiednim opisem.
Tak posortowane i opisane kodami nici są gotowe do wyszywania. Ostatni etap to przekonwertowanie ich kodów na graficzne symbole, z których składa się wzór graficzny wyszywanego obrazu. Informacja ta jest ujęta w legendzie: np. obszary na wzorze graficznym zaznaczone jako kwadracik – wyszywamy nićmi o kodzie 3753.
Fragment legendy przypisującej symbol graficzny do kodu nici.
Fragment schematu graficznego wzoru.
Poniżej zamieszczamy słowniczek z najczęściej występującymi w legendzie nazwami. Instrukcje są personalizowane do poszczególnych wzorów. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na wyrażenia typu np. : „Specjalna notatka” (Specjal note) czy „Ważna notatka/informacja” (Important note/information). Tam projektant umieścił informacje m.in. o wykończeniu szczegółów projektu i zastosowaniu nici (lub innych elementów) w inny niż w ogólnej instrukcji sposób.
Słowniczek |
|
Blending Cross stitch Dark (dk) Do not separate Half cross stitch Lengths Light (lt) Medium Single strand strand 2 strands Two strands Three quarter cross stitch Quarter cross stitch Very *** amber ash beige black blue brown coffee cyan ecru emerald flesh golden golden yellow grape grey Indygo ivory khaki lavender lime magenta mauve navy-blue off-white olive pale grey peach pumpkin reddish brown ruby salmon sand scarlet silver sky-blue tan teal turquoise violet white |
Mieszanie (nici) Ścieg krzyżykowy Ciemny Nie rozdzielać (nici) Ścieg półkrzyżykowy Długości Jasny Średni Pojedyńcza nić Nić 2 nici 2 nici Ścieg krzyżykowy ¾ Ścieg krzyżykowy ¼ Bardzo *** bursztynowy popielaty beżowy czarny niebieski brązowy kawowy niebieskozielony écru szmaragdowy ciało (kolor ciała) złoty złocistożółty winogronowy szary błękit indygowy kość słoniowa khaki lawendowy limonkowy purpurowy fiołkoworóżowy granatowy kremowy oliwkowy jasnoszary brzoskwiniowy dyniowy rudobrązowy rubinowy łososiowy piaskowy szkarłatny srebrny błękitny kolor opalenizny zielonkawy turkusowy foletowy biały |
Przygotowanie w taki sposób materiałów może wydawać się czasochłonne. Jednakże w dalszej perspektywie zapewnia komfort pracy i właściwe zarządzanie nićmi podczas całego procesu wyszywania. Warto więc poświęcić godzinę czy dwie na właściwe przygotowanie warsztatu pracy, by po pewnym czasie móc cieszyć się np. z takiego widoku …
* W zestawach o organizacji nici w pęczkach producent nie dołącza kartoników (zw. też bobinkami) do sortowania nici. Można zrobić je samemu wycinając np. z tekturki prostokąty np. 4x5 cm. Można też zaopatrzyć się w wielokrotnego użytku plastikowe bobinki.
Leave your comment